Ośrodek Interwencji Kryzysowej prowadzony przez Fundację Edukacji i Rozwoju „FLOW” na zlecenie Powiatu Kwidzyńskiego od dnia 1.01.2015 r. mieścił się przy ul. Chopina 26 w Kwidzynie.

 

 

 

Zapewniał profesjonalną pomoc i wsparcie osobom, rodzinom i grupom doświadczającym trudności w zaspokajaniu swoich elementarnych potrzeb lub pełnieniu swoich podstawowych funkcji, dezorganizacji, dezorientacji, zaburzenia równowagi, załamania jako konsekwencji różnych sytuacji kryzysowych.

 

 

Poprzez nasze działania zapobiegaliśmy utracie lub przywracaliśmy utraconą w wyniku zdarzenia krytycznego równowagę, zdolność do działania, autonomię osób, rodzin i większych grup połączonych sytuacją kryzysową i wpływaliśmy na zmniejszenie liczby negatywnych konsekwencji kryzysów (czyli liczby uzależnionych, liczby aktów przemocy i liczby dzieci kierowanych do zastępczych form opieki). Prowadziliśmy fachową diagnozę, rozpoznawanie przyczyn kryzysów rodzinnych, małżeńskich, rozwojowych, wychowawczych, w wyniku doświadczania skutków przemocy, uzależnienia, przestępstwa, strat i zdarzeń losowych. Prowadziliśmy interwencję w wymienionych wyżej sytuacjach, zapewnialiśmy pomoc doraźną, psychologiczną, prawną i socjalną, pomoc w planowaniu długofalowego działania również przy współpracy innych prowadzących specjalistyczną pomoc instytucji z terenu powiatu i w razie potrzeby spoza niego. Prowadziliśmy krótkoterminową pomoc psychoterapeutyczną dla dzieci i młodzieży, rodzin, małżeństw. Wspieraliśmy rodziny, szkoły i społeczność lokalną w rozwiązywaniu problemów wychowawczych z dziećmi. Poszerzaliśmy kompetencje wychowawcze rodziców i opiekunów dzieci doświadczających skutków kryzysów. Rozwijaliśmy umiejętności korzystania z dostępnych form pomocy, propagując wiedzę na temat instytucji udzielających pomocy. Sytuacja kryzysowa przeżywana jest jako trudna, niemożliwa do zaakceptowania, taka, w której zawodzą dotychczasowe sposoby radzenia sobie. Jest przeżywana w sposób niezwykle dramatyczny, prowadzący często do destrukcyjnych rozwiązań. Możliwość pomocy jest ograniczona czasem w konsekwencji zagrożenia ostrą, nieodwracalną w skutkach destrukcją lub przemocą. Istotą interwencji w kryzysie jest zapewnienie podstawowego oparcia i bezpieczeństwa, powstrzymanie destrukcyjnych rozwiązań i zminimalizowanie kosztów kryzysu, wyjaśnienie przyczyn i istoty kryzysu i znalezienie akceptowanego przez wszystkich rozwiązania problemu. Dzięki temu możliwe jest zapobieżenie przejściu kryzysu w stan chroniczny i w razie potrzeby zaplanowanie długofalowych działań przy współpracy innych instytucji udzielających pomocy, dzięki konsultacjom ze specjalistami z różnych dziedzin i dzięki współudziałowi innych instytucji, których nasz klient jest również klientem, pacjentem, uczniem, pracownikiem itd.